Zwalczanie szkodników drewna
- Home
- Zwalczanie szkodników drewna
Profesjonalne zwalczanie szkodników drewna na terenie Śląska
Drewno towarzyszy nam już od wieków, to bardzo cenny surowiec wykorzystywany przez człowieka na wiele różnych sposobów. Żaden inny surowiec i jego pochodne nie zyskały na znaczeniu tak jak ono. Człowiek wykorzystuje drewno m.in. w budownictwie, energetyce, do produkcji mebli, płyt, podłóg, opakowań czy zabawek. To bardzo wdzięczny, trwały i naturalny surowiec, który początkowo służył jako opał i materiał do wyrobu narzędzi i broni. Uznawany jest za jeden z najstarszych materiałów konstrukcyjnych, to dzięki niemu stawiano pierwsze osady i umocnienia, budowano pierwsze najprostsze łodzie i okręty. Dzisiaj dzięki niemu powstają coraz to doskonalsze i piękniejsze budowle i dzieła sztuki.
Drewno nie tylko dla człowieka jest cenne – są bowiem gatunki bezkręgowców, w tym przede wszystkim liczne grupy owadów, dla których drewno to idealne miejsce kryjówki i źródło pożywienia.
Owady niszczące drewno – dlaczego są niebezpieczne?
Problem wynikający z obecności szkodników drewna jest ogromny – owady niszczą drewniane domy, pensjonaty, niejednokrotnie naruszając ich konstrukcje, ponadto atakują nasze dziedzictwo narodowe, m.in. drewniane zabytkowe budowle, obrazy i rzeźby. Nie należy zatem lekceważyć ich obecności i jeśli tylko zauważymy jakieś ślady świadczące o ich bytowaniu – niezwłocznie poprosić o fachową pomoc. Firma Ratapest dysponuje odpowiednimi środkami do skutecznego zwalczania szkodników drewna. Polecamy profesjonalną dezynsekcję szkodników drewna!
Profesjonalne zwalczanie szkodników drewna.
Tylko profesjonalne zwalczanie szkodników drewna przyniesie spodziewane efekty. Walka z tymi owadami nie jest łatwa, dlatego należy działać szybko, zdecydowanie i skutecznie. Firma Ratapest posiada duże doświadczenie w zwalczaniu korników i innych szkodników technicznych drewna.
Co może świadczyć o tym, że doszło do porażenia drewna i mamy do czynienia z kornikami, spuszczelem czy kołatkiem?
- obecność larw, jednak nie zawsze jest to możliwe do wykrycia
- obecność osobników dorosłych (w przypadku larw należałoby rozłupać drewno aby potwierdzić ich obecność, inaczej sprawa wygląda z osobnikami dorosłymi, które opuszczają drewno i można je zaobserwować w pomieszczeniu. Mogą to być osobniki żywe lub martwe)
- charakterystyczne odgłosy drążenia drewna (larwy znajdujące się w drewnie drążą chodniki)
- otwory na powierzchni drewna oraz wysypujące się trocinki
- otwory wylotowe na powierzchni drewna powstałe w wyniku przepoczwarzenia (dorosłe owady tworzą otwory by móc się wydostać na zewnątrz. Często z otworów tych wysypuje się mączka z odchodami)
Dzięki zostawianym przez owady śladom jesteśmy w stanie stwierdzić jaki gatunek zaatakował drewno:
- jeśli jesteśmy w stanie znaleźć osobnika dorosłego lub larwę to kierujemy się oczywiście ich cechami wyglądu
- jeśli owadów nie widzimy przyglądamy się otworom wylotowym lub żerowiskom larw
- można również zwrócić uwagę na zawartość żerowisk (kształt grudek odchodów larw w mączce drzewnej)
Jakie owady atakują drewno?
Wśród chrząszczy żerujących w drewnie wyróżniamy:
- skórnikowate, których ciało pokryte jest drobnymi łuskami lub włoskami układającymi się w przeróżne kształty i desenie. Larwy są silnie owłosione i bardzo żarłoczne. Jednak drewno traktują jedynie jako kryjówkę w czasie przepoczwarzenia. Wśród skórnikowatych szkodników drewna wyróżniamy; skórnika słonińca, skórnika kolczatka, skórnika natrupka, skórnika peruwianka
- miazgowce, których ciało jest wydłużone i drobno owłosione w kolorze brunatnym. Larwy są mięsiste i łukowato wygięte, żerują w drewnie drzew liściastych. Spotkać je można w boazerii, meblach i ramach obrazów. Najbardziej znane chrząszcze z rodziny miazgowców to: miazgowiec parkietowiec, miazgowiec brunatny, miazgowiec amerykański
- kołatkowate, które w większości zaliczane są do szkodników technicznych drewna. Są małe, ciemno ubarwione i wydają charakterystyczny odgłos (kołatanie, tykotanie) – to samce uderzają głową lub przedpleczem w drewno, aby zwabić samice. Larwy są łukowato zgięte, mało owłosione i białe, jedynie głowa jest nieco ciemniejsza. Do najbardziej znanych szkodników drewna zaliczamy: kołatka domowego, kołatka upartego, tykotka pstrego, stukacza świerkowca
- kózkowate, które w większości posiadają bardzo długie czułki. Larwy są walcowate i nieco wydłużone, pokryte drobnymi włoskami. Kózkowate żerują w drewnie drzew liściastych i iglastych. To miedzy innymi: spuszczel pospolity, zagwoździk fioletowy, wykarczak sosnowiec
- ryjkowcowate, których aparat gębowy przekształcony został w ryjek. Larwy są krótkie i grubawe, pokryte drobnymi włoskami. Zaliczamy do nich: kornika drukarza, drwalnika paskowanego, trzenia długoryjkiego.
Ostatnia grupa to termity, które głównie spotkać możemy w strefie tropikalnej i subtropikalnej.
Kornik, spuszczel, kołatek – metody zwalczania szkodników drewna
Firma Ratapest stosuje wiele metod zwalczania drewnojadów, m.in.:
- metoda mechaniczna (wymiana zniszczonych elementów, oczyszczanie, itp)
- metoda chemiczna (stosowanie płynnych insektycydów)
- metoda fizyczna (użycie generatorów wytwarzających gorące powietrze)
- fumigacja (gazowanie drewna)
- iniekcja ciśnieniowa (środki chemiczne tłoczone pod ciśnieniem)
- metoda przy użyciu żelu Xilix (zastosowanie owadobójczego żelu xilix)
Firma zwalczająca szkodniki drewna w Mikołowie, Katowicach, Żorach, Rybniku, Tychach i na całym Śląsku – jesteśmy do Państwa dyspozycji!